Üç Nokta Kullanımı ve Konu Anlatımı
15 Mayıs 2024

Üç Nokta Kullanımı ve Konu Anlatımı

Üç nokta: Türkçede yazım ve noktalama işaretleri çok önemlidir. Yanlış konulan nokta veya virgül cümlenin anlamını değiştirebilir. O yüzden Türkçede en çok dikkat edilmesi gerekilen konulardan biri de yazım ve noktalama işaretleridir.

Üç nokta da çok sık kullanılan noktalama işaretlerinde biridir. Üç nokta denilince ilk akla gelen bitmemiş cümlelerin sonuna kullanılmasıdır. Tabi sadece bu gibi cümlelerde kullanılmaz. Üç noktanın birçok farklı kullanım yeri vardır.

Üç nokta konulan cümle hala bitmemiş demektir. Bitmeyen cümlelerin sonuna üç nokta kullanılır. Türkçe!de iki nokta diye bir noktalama işareti bulunmaktadır.

Üç noktanın kullanım yerleri
  • Bitmemiş cümlelerin sonunda kullanılır. Cümlenin hala devam ettiğini ifade eder. Örneğin; ben neler çektim bir bilsen. Gibi cümlelerin sonunda kullanılır.
  • Kaba olunan veya yanlış bir cümle kullanıldığı zaman yerine kullanılır. Örneğin; Mustafa bu olayı anlatmıştı. Olay sırasında. Hanım da olaya dahil olmuş gibi cümlelerin içerisinde kullanılır.
  • Herhangi bir kaynakta alıntı yapıldığı zaman ortada, başta ve sonda kelime veya bölümlerin yerine kullanılır. Örneğin;. Demişken iş yerinin bodrum katında değişik sesler geliyor.
  • Cümlede sözün belli bir yerinde cümleyi kesip, okuyucunun hayal gücünü çalıştırmak için kurulan cümlelerin sonunda kullanılır. Örneğin; Seninle bu saatten sonra bir arada olmamız imkânsız.
  • Herhangi bir kişiye seslenmede veya ünlemler de anlatımı pekiştirmek için kullanılır. Örneğin; Hey arkadaşım., Büyük usta. Gibi kelimelerin bitiminde kullanılır.
  • Karşılıklı diyaloglarda eksik kalan veya tamamlanmayan bölümlerde kullanılır. Örneğin;-Sen kimsin? -Ayşe., -Hangi Ayşe? Gibi karşılıklı diyaloglarda kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni